Автор статті: Олексій Шебанов
Багато з вас при підготовці до співбесіди задумувалися над питаннями та кейсами, які можуть розглядатися в процесі інтерв’ю на посаду проектного менеджера. Скажу вам чесно, від компанії до компанії питання відрізняються. На це впливає розмір бізнесу компанії, культура, досвід в проектному менеджменті, наявність PMO або/ та центру експертизи. Але є й хороша новина. Ключові компетенції проектного менеджера доволі уніфіковані, що робить можливим добре підготуватися до інтерв’ю.
Основні напрямки з якими вам доведеться зіштовхнутися на інтерв’ю на позицію junior/middle РМ це:
- Agile Mindset, Scrum / Kanban (Junior, Middle)
- Team Management, Leadership, Empathy (Junior, Middle)
- Schedule / Scope Management (Junior, Middle)
- Stakeholder management, Building relationship with client (Junior, Middle)
- Risk Management (Middle)
- Profitability (Cost) Management (Middle)
- Domain knowledge, наприклад, Engineering excellence in IT (Middle)
- Project Governance, розуміння підходів Scaling Agile (Middle)
З чого почати підготовку? Відповідь в стандартних інструментах проектного менеджменту: розібратися в стані AS IS, провести Gap Analysis своїх знань з направлень, що описані вище. На цьому етапі ви зрозумієте, наскільки ви розбираєтеся в тій чи іншій темі. Можна спробувати пройти тестування з будь-якого з направлень, наприклад, система для підготовки до РМР сертифікації або підготовки по скраму.
Також ефективно працює метод перевірки своїх знань через інтерв’ю на позиції. Спробуйте, не чекайте ідеального себе в проектному менеджменті – всюди необхідна практика.
Після того, як ви визначилися в яких напрямках у вас є пробіли – підтягуємо ці сфери знань, в цьому допоможуть:
- практика на реальних проектах;
- тренінги в групах з іншими проектними менеджерами, де ви можете обмінятися знаннями та досвідом;
- менторські програми від експертів-практиків, які досягли значних висот в проектному менеджменті;
- участь в різноманітних ком’юніті проектного менеджменту;
- спілкування зі знайомими, які вже працюють PM в компаніях вашої мрії;
- також, не забуваємо зазирнути в стандарти проектного менеджменту PMBOK.
Коли ви відчуваєте, що пробіли закриті – сміливо йдемо на інтерв’ю в компанії вашої мрії, а таки список обов’язково треба мати з пріоритетами для мотивації і успішно проходимо співбесіду.
Співбесіда зазвичай складається з:
- частини перевірки hard/technical skills;
- поведінкових питань/кейсів на перевірку soft skills;
- питань на відповідність культурі компанії.
Намагайтеся кожну відповідь підкріплювати короткими кейсами з вашого досвіду. Це дуже важливо, бо вас беруть на реальні проекти зі схожими ситуаціями, а не книги писати про проектний менеджмент. Це ви обов’язково зробите трохи пізніше, коли накопичите практичний досвід і зможете робити висновки: що працює, а що ні, як от в цій книзі.
Пам’ятайте також про те, що ваша доменна експертиза також предмет розмови. Тож, якщо в резюме ви заявляєте про технічний бекграунд, або якщо ви працювали делівері/проектним менеджером в розробці ПЗ, то можуть бути запитання про:
- інженерні практики;
- побудову CI/CD;
- відмінність монолітної та мікросервісної архітектури;
- види тестування тощо.
Якщо у вас не було досвіду із запропонованим кейсом, подумайте, що б ви зробили, якби у вас на проекті такий сценарій стався, і чого б ви не робили.
Приправте це все емпатією та невербальними засобами спілкування, це перетворить інтерв’ю в діалог, обговорення, взаємодію. Фокусуйтеся на цінностях рішень. Це допоможе зрозуміти інтерв’юерам, як ви будете себе поводити розв’язуючи питання на проектах в компанії, вибудовуючи довірливі стосунки з командою та клієнтом.
Будьте успішними в своїй кар’єрі проектного менеджера та наснаги!
Якщо ви хочете систематизувати накопичений досвід і отримати оптимальний, концентрований набір знань для успішного управління проектами в будь-якій індустрії – запрошуємо вас на тренінг Project Management: Deep Dive Online