• Що таке кар’єра і яка вона буває?

    Що таке кар’єра і яка вона буває?

Що таке кар’єра і яка вона буває?

Напевно, у професійному житті кожної людини рано чи пізно постає питання «А що далі?». Зазвичай перший раз це трапляється років через 5 після «входження» в професію. Коли вже вдалось отримати певні знання, досвід і треба вирішувати як і куди розвиватися далі.

І, часто, першою приходить на думка «час будувати кар’єру і ставати керівником». Але, іноді для цього немає можливості, чи не вистачає досвіду й навичок, чи банально немає бажання керувати іншими людьми. Адже, позиція керівника, це мрія далеко не кожної людини. Що ж робити в такому випадку?

Ми часто використовуємо слово «кар’єра» в значенні отримання керівних посад. Якщо глянути в українську вікіпедію, то отримаємо таке визначення — «Швидке й успішне просування по службовій, суспільній, науковій та іншій діяльності, досягнення популярності, вигоди, рід діяльності». Проте, наприклад, англомовна вікіпедія пропонує таке визначення «The career is an individual’s metaphorical «journey» through learning, work and other aspects of life». (Кар’єра — це метафорична «подорож» людини через навчання, роботу та інші аспекти життя). Наразі важко визначити, чому так трапилось, що спокійне й усвідомлене «journey through learning and work» в нашій інтерпретації перетворилося на досить агресивне «просування і досягнення популярності». Але, якщо чесно, наша інтерпретація нам не завжди допомагає, і ми часто дивимось на свій професійний розвиток досить однобоко.

Якщо варіант «досягнення популярності» вас наразі не цікавить, і хочеться розглянути інші можливості, то звернімося до більш «свідомого» англомовного визначення і подивимось, які варіанти розвитку карʼєри нам доступні.
Насправді ми не знайдемо якісь сталі класифікації (бо скільки людей, стільки унікальних можливих шляхів), але найбільш часто говорять про:

Лінійну карʼєру — це, напевно, найбільш зрозуміла нам, класична історія. Ми приходимо працювати на позицію спеціаліста, чи може, навіть, помічника спеціаліста, і потім, поступово зростаємо, стаємо, спеціалістом, а згодом і керівником. Водночас навіть змінюючи компанії чи навіть індустрії, ми лишаємося в рамках тієї самої спеціальності і професії.
Горизонтальна карʼєра — це коли рух відбувається не в бік зростання позиції, а в бік отримання нових знань і опановування нових навичок чи навіть професії. Наприклад, прийшовши на позицію спеціаліста служби підтримки, людина не прагне стати керівником служби підтримки, а переходить, скажімо, у продуктову команду й розвивається вже як менеджер продукту.
Спіральна карʼєра — це те, що трапляється в більшості «світчерів». Коли, наприклад, людина маючи досвід і позицію в якійсь сфері, приходить у зовсім нову для себе сферу й починає будувати свій досвід фактично з 0.
Підприємництво — не зовсім стандартна кар’єра в рамках нашого обговорення, проте, цей пункт не можна ігнорувати, коли ми намагаємось відповісти на питання «А що далі?»

Скоріш за все, спеціалісти з 10+ річним досвідом, прокоментують, що на різних етапах свого професійного шляху вони мали всі згадані типи карʼєри. І будуть мати рацію. Якщо розглядати свою професійну «journey» не просто як рух нагору, а шлях, який враховує наші інтереси, досвід, пріоритети на кожному етапі життя, то карʼєра й не може виглядати лінійною. Звичайно, буде траплятися зростання і отримання керівних позицій, але дуже часто це буде зигзаг з індустрій, позицій та зон відповідальності.

Чисельні дослідження стверджують, що сучасні представники покоління Z, скоріш за все змінять 5–7 «кар’єр» за своє професійне життя. У той час, як, наприклад, представники покоління міленіалів матимуть десь 3–4 «кар’єри». І, схоже, «світчери», які ще 10 років тому виглядали, як досить відчайдушні люди, усе більше стають новою нормою.

Отже, якщо вам хочеться думати про свій професійний шлях, як не тільки про рух нагору до керівних посад, а й розглянути інші варіанти, то спробуйте використати поняття «journey».
До речі, англомовне визначення ще раз влучно нагадує нам, що наша професійна діяльність насправді досить тісно переплітається з «other aspects of life», і що наші хобі та захоплення теж можуть мати значний вплив на наші професійні вибори. Наприклад, один розробник, що захоплюється пасічництвом без роздумів змінив позицію у великій та стабільній корпорації на стартап, що присвячений пасічництву. Або маркетолог, що працює тільки в освітніх компаніях, бо захоплюється темою освіти й хоче так змінювати світ на краще.

А ми в Е5, ще раз нагадуємо, що наша робота займає значну частину нашого життя і, звісно, впливає на наше загальне відчуття задоволеності та щастя. І закликаємо робити усвідомлені карʼєрні вибори, дослухатися до себе, і витрачати час і зусилля тільки на те, що насправді має для вас сенс. Якщо так трапилось, що ви не маєте свого чіткого карʼєрного бачення і не знаєте, як його сформувати, проте відчуваєте, що воно вам необхідно, то ми пропонуємо передивитися наш нещодавній вебінар «Побудова карʼєри мрії: як і де» в рамках пошуку натхнення.

Якщо ж вам потрібна більш серйозна й системна допомога у формуванні бачення вашої персональної карʼєри, то приходьте на наш менторинг-курс «Кар’єрний level-up: Soft skills для професіоналів». Там ми будемо говорити про те як оцінити себе, як спеціаліста, визначити свої сильні сторони та карʼєру мрії, сформувати персональний план розвитку для її досягнення та попрацюємо з ключовими soft-skills, які необхідні кожному сучасному спеціалісту.

Дізнайтеся що нового!
Рекомендуємо не пропускати наш щомісячний дайджест )