• Побудова кар’єри мрії: як і де?

    Побудова кар’єри мрії: як і де?

Побудова кар’єри мрії: як і де?

Робота – те місце, де ми проводимо більшу частину свого дня, а тому важливо, щоб нам було максимально затишно. Для досягнення мети необхідно усвідомлено підходити до вибору професії чи напрямку, в якому ми працюватимемо. Тому в цій статті поговоримо про кар’єру, варіанти її розвитку та кроки, які потрібні для створення бажаних комфортних умов.

Що таке кар’єра та на які типи вона поділяється?

Як не дивно, кар’єра – це все, що ми робимо для побудови власного успішного життя. Тобто вона стосується не тільки теми праці й професійного самоствердження. До цього поняття входить також соціальна, наукова та будь-яка інша діяльність людини, що дозволяє їй набиратись досвіду й покращувати своє становище в суспільстві.

Задоволеність від професії – важливий психологічний чинник, який впливає на якість нашого життя. Тому далі ми зосередимось на кар’єрі як на понятті про розвиток та пошук себе на професійній ниві.

 

Кар’єра поділяється на три основні типи:

  • Вертикальний. Коли професійний розвиток здійснюється вгору. Наприклад, від Junior-розробника до Senior чи тімліда.
  • Горизонтальний. Розвиток спеціаліста проходить в одній площині – фахівець опановує додаткові та нові знання у своїй сфері діяльності. Також горизонтальний розвиток може здійснюватися через перехід на різні посади, адже так ми здобуваємо додаткові навички та знання. Наприклад, тімлід, який вирішив обійняти посаду PM чи опанувати професію HR-менеджера.
  • Підприємницький (фриланс). Тип кар’єри, коли людина починає працювати на себе – відкриває власну справу чи переходить на заробіток через фріланс-майданчики.

Кар’єрний level-up: Soft skills для професіоналів

Як зрозуміти, який тип кар’єри підходить саме вам?

Найперший крок до здобуття кар’єри мрії – визначення її типу та власних професійних інтересів. У мережі Інтернет існує багато тестів, проте ми зосередимося на опитувальнику Геллапа (Gallup Q12). Він складається з 12 питань, що дозволяють оцінити рівень:

  • залученості співробітників у діяльність компанії;
  • задоволеності персоналу своїми поточними обов’язками;
  • позитивного відношення до загальної ситуації в компанії тощо.

 

Як оцінити задоволення співробітників

Правильно проаналізувавши відповіді на ці питання, менеджер чи керівник дізнається, яка залученість його співробітників та наскільки кожен з них зацікавлений у розвитку кар’єри саме в цій компанії. Робітнику ж роздуми та пошук відповідей на дані питання допомагають чіткіше усвідомити, чи справді йому подобається те, чим він займається наразі.

Для кращого розуміння своїх потреб в плані кар’єрного зростання варто вибрати такий дієвий спосіб, як візуалізація. Ці 12 питань Геллапа необхідно згрупувати та розмістити на схемі Колесо Балансу кар’єри.

Колесо балансу кар'єри

Таким чином, ми отримуємо 8 сфер:

  • Баланс «робота-життя».
  • Цікавість до професії.
  • Гроші.
  • Розвиток.
  • Можливості кар’єрного зростання.
  • Задоволення від роботи.
  • Значимість.
  • Самопочуття.

Кожну з цих характеристик необхідно оцінити за шкалою від 1 до 10. В результаті отримуємо візуальне представлення того, наскільки ми задоволені тими чи іншими аспектами нашого поточного кар’єрного життя.

Колесо балансу кар'єри приклад

Даний інструмент можна використовувати не тільки для оцінювання своєї кар’єри, але й для планування життя в цілому. Для цього слід підставити потрібні аспекти (наприклад, здоров’я, сім’я, гроші, стосунки) й оцінити рівень задоволеності ними по шкалі від 1 до 10.

Кар’єрний level-up: Soft skills для професіоналів

Чинники, які впливають на кар’єру

Поняття кар’єри досить вдало можна візуалізувати у вигляді трикутника. У ньому кожен кут – це певна область, яка охоплює головні чинники, що впливають на вашу професійну реалізацію:

1. Фахівець (Я):

  • hard skills;
  • soft skills;
  • світосприйняття;
  • мотивація до роботи.

2. Ринок:

  • тренди та тенденції;
  • рівень оплати;
  • актуальність професії, знань та умінь.

3. Компанія:

  • розмір та тип організації;
  • продукт, який випускається;
  • корпоративна культура;
  • стиль менеджменту та безпосередній керівник.

Що впливає на кар'єру

В ідеальному варіанті «трикутник кар’єри» має бути врівноваженим, проте перевага в будь-якому з кутів – це теж нормально. Адже на різних етапах життя, наприклад, входження на посаду або підвищення по кар’єрній драбині, у працівника присутня різна мотивація.

Розглянемо приклади. Починаючий рекрутер більше звертатиме увагу на свої soft та hard skills, оскільки йому потрібно обійти інших кандидатів та отримати першу роботу. Рекрутер з досвідом 3-5 років буде уважніше придивлятися до компаній-роботодавців, щоб обрати найбільш перспективний та престижний варіант. Професіонал, який бажає навчати інших і змінити тип кар’єри на підприємницький, вже орієнтуватиметься на ринок, тобто на затребуваність своїх вебінарів чи курсів.

Отже, побудова кар’єри насамперед залежить від вашої мотивації. Далі отриманий досвід чи робота в різних компаніях може скоригувати ваші цілі та бажання.

Як покращити кар’єрний баланс?

Як покращити кар'єрний баланс

Якщо ви виявили дисбаланс в одній чи декількох сферах Колеса Балансу кар’єри, поставте собі три надзвичайно важливі питання:

  • Чи хочу я змінити цю ситуацію саме зараз? Оцініть, наскільки критичною є виявлена проблема і чи потребує вона негайних змін. Можливо, ви тільки плануєте в далекому майбутньому це виправити, а поки що хочете сконцентруватися, наприклад, на саморозвитку чи збалансуванні роботи та відпочинку.
  • Чому ця характеристика отримала низьку оцінку? Випишіть окремо на листок фактори, які вплинули на результат. Тут важливо зрозуміти, чому ви поставили таку низьку оцінку, що саме вам здається неефективним чи незадовільним в даній сфері Колеса.
  • Що я можу зробити, щоб покращити цей показник? Подумайте, які шляхи розв’язання проблеми вам доступні. Що в цій сфері залежить саме від вас, а що є об’єктивною причиною, на яку ви не здатні вплинути.

Рекомендація від експертів Е5: Колесо Балансу кар’єри варто заповнювати раз на рік, а в ідеалі – кожні пів року. Так ви будете відслідкувати зміни у своєму професійному житті та виявляти, наскільки вони є прогресивними чи регресивними.

Щоб прийняти правильне рішення, також важливо об’єктивно оцінювати ситуацію. Наприклад, вас не задовольняє зарплата на нинішній позиції в команді, тому ви хочете отримати підвищення посади. Спочатку подумайте, чи вистачає вам експертизи, додаткових soft і hard skills, щоб професійно виконувати нові обов’язки. Далі складіть план з удосконалення тих чи інших навичок.

Речі, якими ви не задоволені і які стосуються безпосередньо організації роботи та менеджменту, важливо обговорювати з вашим керівником. Адже не завжди потрібно відразу звільнятися. Багато чого можна досягти у своїй компанії, якщо правильно підійти до розв’язання проблем.

Порада: Звертайтеся до своїх керівників чи HR-менеджерів. Саме вони – ваші перші партнери, які можуть допомогти розібратися з дисбалансом та підібрати алгоритм вирівнювання ситуації, яка у вас склалась на даному етапі кар’єри. 

Розмова з керівником – це шанс зрозуміти свої можливості професійного росту та досягнення бажаного саме в цій організації. Тільки після спільного обговорення ви зможете прийняти зважене рішення – разом з керівником пропрацювати проблемну ситуацію чи знайти інший більш підходящий варіант. При цьому важливо пам’ятати, що насамперед ви самі повинні бути зацікавлені в професійному розвитку.

Кар’єрний level-up: Soft skills для професіоналів

Як правильно оцінювати свою кар’єру?

Щоб краще зрозуміти поточну ситуацію, використовуйте прийоми візуалізації. Колесо Балансу кар’єри наочно продемонструє вам, якою із характеристик ви задоволені більше, а якою – менше. Якщо ви виявите плюси й мінуси нинішнього професійного становища, вам буде простіше приймати важливі рішення та шукати шляхи розвитку. Все це допоможе реалізувати себе як професіонал в цікавій для вас галузі та побудувати кар’єру мрії.

Кроки по зміні кар'єри

Отже, щоб оцінити свою кар’єру, вам необхідно:

  • визначити, у якому напрямку прагнете працювати на цей момент;
  • брати на себе відповідальність за власний розвиток та зростання;
  • регулярно аналізувати, що вас влаштовує, а що – ні;
  • розробляти план дій у разі, якщо хочете спробувати щось нове;
  • виставляти власні пріоритети;
  • залучати керівника, якщо хочете розвиватись у компанії, в якій працюєте зараз;
  • не боятись змінювати місце роботи та шукати кращі варіанти, які відповідатимуть вашим потребам та кар’єрним побажанням.

Коротко підсумуємо

Говорити про кар’єру як про щось статичне не можна, адже вона має на увазі постійний розвиток та діяльність, що призводить до професійної самореалізації та покращення нашого життя в цілому. Побудова кар’єри насамперед залежить від ваших цілей, мотивації та бажань. За типом вона може бути вертикальною, горизонтальною та підприємницькою. Проте кожен фахівець у пошуках себе та свого покликання здатен скористатися будь-яким типом чи чергувати їх. Головне – чітко сформулювати, чого саме ви хочете від своєї кар’єри.

Якщо ви бажаєте зрозуміти що заважає вашому кар’єрному зростанню та прибрати ці перепони, знайти свої сильні сторони та відчувати себе впевнено на ринку праці запрошуєио вас на курс Soft skills для професіоналів: кар’єрний level-up.

 

Дізнайтеся що нового!
Рекомендуємо не пропускати наш щомісячний дайджест )