• Хочу стати  PM: з чого почати?

    Хочу стати PM: з чого почати?

Хочу стати PM: з чого почати?

До нас у Е5 часто звертаються з питанням, щодо того, як почати свою кар’єру PM, а головне з варто чого почати? Ми зібрали рекомендації в одну статтю, сподіваємося, це допоможе вам розпочати свій шлях правильно та цікаво!

Як увійти у професію?

Найпростіший спосіб стати менеджером проектів – це або через суміжні професії: бізнес-аналітик, тестувальник і т.д., або ж стати менеджером проектів не в ІТ сфері, а потім перейти в ІТ.

Безумовно, тут необхідно проаналізувати свій попередній досвід:

  1. чи маю я досвід ведення проектів, нехай і неофіційний?
  2. чи є досвід роботи в ІТ?

Залежно від відповідей на ці питання будуватимемо далі свій  PDP (Personal Development Plan).

У вас немає досвіду роботи в ІТ та/або технічного досвіду

Його потрібно буде отримати завдяки самоосвіті. Йти вчиться 5 років до університету не варто, але покрити основи необхідно. Можна зробити це завдяки книгам, вебінарам, курсам. У нас в Е5 є курс для проєктних менеджерів, який  допоможе вам отримати оптимальний, концентрований набір знань для успішного управління проектами в будь-якій індустрії, а також ознайомитися зі специфікою підходів в ІТ.

У вас немає досвіду роботи менеджером проектів

Його добре отримати на поточному місці роботи, навіть якщо цей досвід не в ІТ сфері. Навички класичного менеджменту (організація, планування, контроль та мотивація) стануть для вас допоміжними у сфері ІТ. Якщо зараз на роботі немає шансів, розгляньте варіант волонтерських проектів. Там ви отримаєте необхідний досвід та зробите корисну для суспільства справу. Наприклад, різні ІТ волонтерські проекти можна знайти у Facebook групі.

Навчання

Must have. Без якісного навчання практично неможливо отримати першу роботу і пройти випробувальний термін.

Фундаментальний курс управління проектами, який враховує як передбачувані, так і agile підходи та ведеться практикуючим  менеджером проектів – регулярно проводиться у Е5: Project management Deep Dive.

Дуже часто на позиції junior РМ доводиться поєднувати роботу ВА та РМа. Тому базові уявлення про те, яка має бути документація на проекті, як її складати та як писати, має бути присутнім. Зануритися у світ бізнес-аналізу ви можете на курсі Business Analysis Intensive.

Пошук першого місця роботи

Зробивши аналіз свого поточного досвіду, вам будуть зрозумілі ваші сильні та слабкі сторони.

На основі цієї інформації, складаємо план розвитку та розробляємо стратегію пошуку першої роботи.

Для початку коригуємо резюме. Робимо описи позицій та досягнень з максимальним акцентом на ІТ, управління проектами та отримання бажаної посади. Вигадувати нічого не потрібно, але й применшувати – також.

Для натхнення – перегляньте резюме інших менеджерів проектів, описи вакансій, які вам подобаються. Чого не вистачає вашому резюме, щоб воно було конкурентним серед інших? Усі ідеї додаємо.

Далі – активно відгукуємось на вакансії. У ІТ є свій ресурс з пошуку роботи – Djinni

Обов’язково розмістіть там своє резюме. Традиційні сайти work.ua і rabota.ua також можна використовувати.

Моніторьте вакансії для новачків та стажування. Наприклад, у розділі перша робота на ДОУ і в їхньому телеграм каналі.

Сертифікації

Цінність сертифікацій постійно обговорюється у спільноті менеджерів. Одні стверджують, що вони не потрібні, інші – навпаки. Безперечно, сертифікації – важлива частина професійного розвитку. Тому що це міжнародне підтвердження вашого професіоналізму. Але сказати, що є якась кореляція між наявністю сертифікацій та рівнем заробітної плати в Україні – складно. Сертифікації частіше будуть потрібні при влаштуванні на роботу за кордоном. В Україні не багато компаній ставлять їх наявність, як обов’язкову умову при найманні на роботу. Швидше їхня наявність є плюсом для кандидата. При цьому дослідження кажуть, що залежність рівня зарплати та наявності сертифікацій все ж таки є. Це підтверджується даними звіту 2019 Scrum Master Trends Report та іншими галузевими дослідженнями. Але що було первинне – зарплата чи сертифікація – питання відкрите. Ми схильні думати, що скоріше люди з високою заробітною платою більше інвестують у свою освіту та отримують сертифікацію.

Ознайомитись із переліком сертифікацій для менеджерів проектів ви можете:

Книги

1. По agile підходам

  • Хенрик Книберг Scrum і ХР: нотатки з передової;
  • Книберг: Scrum і Kanban: вичавлюємо максимум;
  • Майк Кон Agile: Оцінка та планування проектів.

2. За традиційними підходами

  • PMBok – сприймайте як енциклопедію, з опрацюванням потрібного розділу. Прочитати за раз від кірки до кірки людині без досвіду буде складно

3. Базові книги з класичних підходів

  • Керування проектами для «неофіційних» проект-менеджерів Корі Когон;
  • Керування проектами від А до Я Ричард Ньютон;

4. Must read

  • Том Демарко Deadline. Роман про управління проектами;
  • Том Демарко – Балдіючі від адреналіну та зомбовані шаблонами. Патерни поведінки проектних команд;
  • Брукс Фредерик – Міфічна людина-місяць, або як створюються програмні системи. З цієї книги ви дізнаєтеся, чому 9 жінок не народять дитину за 1 місяць – класичний жарт менеджерів проектів😉
  • Милан Паевич – Запитав би. Кого запитати? Книга написана з великою любов’ю до професії управління проектами та надихає рухатися далі.

Впевнені, ви почерпнули багато цікавої інформації. У цій статті ми узагальнили наш досвід кар’єрного консалтингу. Всього за 1-2 сесії з професійним менеджером проектів можна чітко зрозуміти “з чого почати”, “куди тікати” та “як себе продати”. А далі – отримати бажану роботу.

Дізнайтеся що нового!
Рекомендуємо не пропускати наш щомісячний дайджест )