• Роль Scrum Master при масштабуванні в Agile

  Роль Scrum Master при масштабуванні в Agile

Роль Scrum Master при масштабуванні в Agile

 

Авторка статті: Альона Лубчак

Роль Scrum Master проста й складна водночас. Проста, оскільки основні обов’язки описані в Scrum Guide, на який всі спираються. Складна, адже у цієї ролі досить багато додаткових обов’язків та функцій. І їх перелік значно розширюється, коли Scrum Master працює з багатьма командами.

Пропоную на прикладі фреймворків SAFe та LeSS розглянути основні події, в яких Scrum Master бере участь, та додаткові активності.

Роль Scrum Master в Scrum

Щоб проілюструвати суть посади, наведу цитату Майка Кона:

«Scrum Master – як диригент, який допомагає групі музикантів створити щось унікальне, те, що вони ніколи б не створили самотужки»

Якщо ж звернутися до Scrum Guide, то обов’язки цього спеціаліста описані таким чином:

1. Щодо команди, Scrum Master повинен:
 • Навчати членів команди самоорганізації та кросс-функціональності.
 • Допомагати у створенні цінних інкрементів – того, що має цінність для кінцевого користувача.
 • Сприяти усуненню перешкод для прогресу команди, тобто не робити це самостійно, а навчити спеціалістів, як цього досягти.
 • Контролювати, що всі передбачені Scrum-події відбуваються вчасно, є позитивними та продуктивними.

Я дуже часто помічаю, як ця роль зводиться до того, Scrum Master відслідковує, що команда виконує всі поставлені задачі, відмічає це в Jira і вважає, що успіх досягнутий. Й так, активно бронює всі необхідні церемонії Scrum в календарі команди. Насправді ж ця роль набагато ширша, ніж це описано в Scrum Guide. Наприклад, окрім роботи з командою, Scrum Master має допомагати також і власнику продукту.

2. З точки зору Product Owner, Scrum Master повинен:
 • Допомагає шукати методи для ефективного визначення Цілі Продукту та управління Беклогом Продукту;
 • Допомагає Скрам Команді зрозуміти необхідність чітких та лаконічних елементів Беклогу Продукту;
 • Допомагає встановлювати емпіричне планування продуктів у складних умовах;
 • Організувати процес співпраці з іншими стейкхолдерами. Власники продукту не завжди можуть побудувати спілкування з зацікавленими сторонами ефективно. Задача Scrum Master – допомогти налагодити комунікацію.
3. Для організації Scrum Master також має виконувати певні функції:
 • Допомагати компанії працювати за методикою Scrum. Наприклад, сприяти вирішенню складнощів, які можуть виникати в команді, проводити навчання, коучинги. Одним словом, стати амбасадором Scrum.
 • Планувати та впроваджувати методику по всій організації. Якщо це велика компанія, ви можете IT-підрозділ перевести на Scrum, а інші відділи будуть працювати, як вони звикли. Після цього задача спеціаліста полягатиме в тому, щоб зрозуміти потрібно іншим відділам перейти на нові процеси. Таким чином сприяючи розповсюдженню Scrum по всій компанії.
 • Допомогти співробітникам і стейкхолдерам зрозуміти сутність емпіричного підходу.
 • Прибрати бар’єр між бізнес-департаментом і командою. Розділяти стейкхолдерів і розробників – це велика помилка. Часто її припускаються Scrum Masters, які раніше обіймали посаду менеджера проєкту.

Роль Scrum Master на масштабі

Як змінюється світ Scrum Master, який працює не з однією, а з багатьма командами?

Перше питання, яке буде стояти перед фахівцем: як організувати роботу?
З однією командою зазвичай все зрозуміло: є Scrum Guide, де описані базові рекомендації. Коли ж команд стає п’ять або більше, постає питання вибору фреймворку по масштабуванню для організації ефективної роботи.

Моя порада: проаналізуйте свої наявні потреби, культуру компанії, досвід роботи з тим чи іншим фреймворком, включаючи досвід команд роботи по Scrum та наскільки культура Agile близька компанії, – і вже на основі цього приймайте рішення щодо конкретного фреймворку.

Якщо у вас до трьох команд, на наш погляд, фреймворк вам не потрібен. Ваша робота буде базуватись на самоорганізації та самокоординації команд. Додатково введіть Scrum of Scrum наради для спілкування між представниками команд для відслідковування крос-командного прогресу та роботи з перешкодами.

Якщо команд більше ніж три – обрати фреймворк необхідно.

Роль Scrum Master у SAFe

Якщо ви обрали SAFe, давайте подивимося як буде змінюватися роль Scrum Master в порівнянні зі Scrum. Розглянемо це на прикладі найпростішої версії SAFe – Essential SAFe, що покриває до 125 людей, які працюють над спільним продуктом. Звісно, всі основні моменти, які були в Scrum, збережуться, але з’являться процеси, впроваджені саме SAFe:

 • Фасилітація додаткових церемоній в рамках команди: планування інкременту (PI Planning), підготовка до нього, співпраця з іншими командами і т. д.
 • Колаборація з іншими Scrum-майстрами, менеджерами й власниками продукту, архітекторами та представниками інших ролей. Як бачите, комунікації стають більш обширними.
 • Покращення ходу виконання програми. Scrum Master тепер має думати не тільки про ефективність своєї команди, а й про вдосконалення показників всіх команд, які працюють разом.

Роль RTE в SAFe

SAFe вводить додаткову роль RTE (Release Train Engineer – Chief Scrum Master). Основні обов’язки цієї ролі:

 1. Допомогти підвищити ефективність командам, які працюють в рамках одного ART (Agile Release Train). При цьому Scrum Master буде цим займатись на рівні своєї команди, тоді коли RTE – на рівні ART.
 2. Фасилітувати PI планування та синхронізації, контролювати, як іде прогрес, підбивати підсумки. Суть роботи залишається схожою на роботу Scrum Master, але ускладнюється за рахунок збільшення кількості людей, які приймають участь у спільних нарадах.
 3. Допомагати командам управляти ризиками та залежностями. Коли йдеться про одну команду, вона часто залежить сама від себе. Якщо ж процес масштабується, команди стають взаємозалежними.
 4. Проводити коучинг для Scrum Masters з щодо Lean, Agile, їх бачення організації робочого процесу.
 5. Відстежувати прогрес по поставленим цілям та допомагати усувати командам перешкоди, які вони самі не можуть усунути.
 6. Співпрацювати з VMO (Value Management Office) та Lean Portfolio Management team.
 7. Допомагати у роботі над Lean User Experience – методом створення дизайну, який засновується на досвіді користувачів. Коли ви працюєте з багатьма командами, завжди є ризик зосередитися на технічних деталях та втратити клієнтоорієнтованість.
 8. Покращувати якість співпраці між командами та представниками бізнесу.
 9. Сприяти Communities of Practice та використанню практик управління якістю.
 10. Допомагати командам постійно покращуватись та бути Servant лідером.

Як бачите, зона відповідальності RTE значно ширша, ніж у Scrum-майстра.

Роль Scrum Master у LeSS

LeSS (Large-Scale Scrum) – досить цікавий фреймворк зі своїми правилами організації роботи. Він також передбачає роль Scrum Master. Тут додаються свої церемонії та нові ролі: наприклад, Area Product Owner (APO), якщо продукт дійсно масштабний. Попри ці нововведення, основою фреймворку залишається Scrum: є Scrum-майстер, кросфункціональна команда та власник продукту.

Якщо говорити саме про роль Scrum Master, в LeSS робиться акцент на те, що Scrum Master допомагає побачити кожному учаснику команди як його або її участь впливає на всю систему: взаємодії, затримки, причини, можливості.
Scrum Master під час своєї роботи фокусується на команді, власнику продукту, організації та практиках розробки. Зокрема, він або вона коучить власника продукту бути в цій ролі, бути ближче до користувачів продукту, допомагати організації в впровадженні LeSS та постійно моніторити та представляти команді нові практики в розробці.

Що почитати?

Щоб заглибитися у цю тему, рекомендую ознайомитися з такою літературою:

 • Scrum Guide;
 • Dean Leffingwell Scaling Software Agility: Best Practices for Large Enterprises;
 • Coaching Agile Teams Lyssa Adkins;
 • Great ScrumMaster Zuzana Sochova;
 • Книга The Fifth Discipline. The Art and Practice of The
 • Learning Organization Peter Senge;
 • The Five Dysfunctions of a Team Patrick Lencioni.

Якщо ви хочете освоїти усі необхідні навички для успішного виконання ролі Scrum Master в компанії – запрошуємо вас на курс Certified Scrum Master at Scale Online.

На відміну від традиційного тренінгу для Scrum Master, який фокусується на рівні команд, SAFe® Scrum Master детально вивчає роль Scrum Master також у великих проектах і продуктах. Техніки та методики, яким навчають на тренінгу, можуть застосовуватися в будь-яких проектах і компаніях, незалежно від методології або фреймворку, за яким ви працюєте – будь то Scrum, Kanban, SAFe, LeSS, Nexus або ваш власний підхід. Курс також надає вказівки та інструменти, необхідні для роботи у віддалених середовищах із розподіленими командами.

Дізнайтеся що нового!
Рекомендуємо не пропускати наш щомісячний дайджест )