Бізнес-аналіз грає важливу роль у розробці стратегії розвитку будь-якої компанії. Ми вирішили розібратися, чим відрізняється ця ніша у країнах Європі та які вимоги висуваються до бізнес-аналітиків (BA), і провели власне дослідження.
Матеріал збирався під час повномасштабної війни в Україні з території Німеччини. Дослідження проводилось в кілька етапів: весною 2022-го та в червні 2023-го. Навіть були спроби «інтегруватись» у сегмент на місці, але виникли обставини, які завадили цьому.
Отже, в статті ми розглянемо ключові відмінності професій, вимоги до фахівців та специфіку роботи в цілому. Другорядна мета матеріалу – популяризація BA та мотивація людей освоювати цю цікаву та потрібну для сучасного бізнесу професію.
Відповідно, в статті ми розглянемо наступні питання:
- Особливості та відмінності BA в Європі та Україні.
- Складність пошуку роботи та вимоги до кандидатів.
- Термінологія та специфіка професії.
- Виклики ринків.
І почнемо з огляду дослідження та його загальних результатів.
Короткий огляд дослідження
- Ключові регіони дослідження: країни Європейського Союзу + Великобританія.
- Акцент дослідження на регіонах, де потреба в бізнес-аналітиках найбільша.
Насамперед відмітимо, що за підзвітний період кардинально змінилась ситуація на ринку Європи, як, власне, і сам ринок в цілому. Пропонуємо детальний огляд у цифрах: кількість вакансій, регіони, потреби сегмента, специфіка BA в різних країнах.
Методи збору та аналізу інформації
Зазвичай використовується велика кількість джерел, проте цього разу дослідження було більш нішове. Воно включає лише одну посаду (з варіаціями назв) у ряді країні, тому:
- Основна інформація добувалась у LinkedIn.
- Формувався топ з 5 країн, де потреба в бізнес-аналітиках найбільша.
- Оглядались вимоги вибіркових 10 вакансій (сумарно 50).
Специфіка результатів відображує реальну картину популярності професії в Європі та акцентує на реаліях відповідного ринку. Тож почнемо з загального аналізу та поступово розглянемо конкретні країни та наявні вакансії.
BA Європи: загальна картина індустрії
Головна тенденція – зниження потреби в бізнес-аналітиках. Майже за рік (11 місяців) кількість вакансій знизилась на 52%. Тобто з 15231 до 7920 пропозицій. Крім того, посада BA в Європі має кілька назв, серед яких найпоширеніші:
- Business analyst (BA).
- Product owner (PO).
- Functional analyst (FA).
- Requirements engineer (RE).
До того ж станом на 2022-й кількість вакансій Product owner перевищувала BA на 15% (приблизно). При цьому в описі було мало відмінностей між вимогами до кандидата та робочими завданнями.
Щодо загального висновку по актуальній ситуації, то він очевидний: прогнозована рецесія вже відбувається, хоча ми можемо й не помічати її, оскільки події в Україні впливають на глобальне сприйняття картини.
Фактично ж, серйозних змін не відбулося, оскільки знизилась кількість саме Senior позицій (в кількох тайтлах) через високу вартість послуг. Відповідно, бізнес намагається знизити витрати, пропонуючи більше молодших вакансій (з меншою ЗП).
Станом на 2023-й є деталізація того, з яким рівнем і в яку саме професію можна подавати резюме, щоб мати максимальні шанси на працевлаштування. Наразі вона виглядає так:
- Junior (Internship/Entry) – RE (Requirements engineer).
- Middle/Senior – BA (Business analyst), FA (Functional analyst).
- Leader/Director/Executive – PO (Product owner).
Отже, якщо ви бажаєте працевлаштуватись в Європі на посаду бізнес-аналітика, то краще позиціюватись як Requirements engineer. Особливо, якщо ви тільки починаєте свій шлях до освоєння цієї професії.
Загалом налічується 15231 вакансія (на час проведення дослідження) по території Європейського Союзу. Пропонуємо детальніше оглянути ситуацію безпосередньо топ 5 країнах за найбільшою кількістю пропозицій посад BA (в різних варіаціях).
Розподіл вакансій по країнах
Ключова концентрація відкритих вакансій припадає всього на 2 країни: Німеччину та Францію. Тут сфокусовано 55% від загальної пропозиції посад BA у Євросоюзі.
Далі з’являється прірва в 14%, а доля третьої країни, Нідерландів, складає всього 8%. За нею слідують Бельгія з 7% та Польща з 5%.
Решта 25% припадає на 22 країни, тобто близько 1.13% на кожну. Але це в середньому, по факту ж картина така:
- Італія – 5%.
- Іспанія – 4%.
- Португалія – 3%.
- Румунія – 2%.
- Австрія – 2%.
- Ірландія – 2%.
- Швеція – 2%.
- Угорщина, Чехія, Люксембург та Греція по 1%.
Ринок Великобританії (не входить в Євросоюз) налічує 2256 відкритих вакансій для BA, або ж 15% від ринку ЄС.
У цю статистику включена не лише безпосередньо посада BA, але і всі дотичні до неї, або ті, в яких обов’язки аналогічні чи дуже схожі. Тому пропонуємо поглянути, яке співвідношення вакансій з різними назвами очікує кандидатів на працевлаштування в ЄС.
Назви позицій по країнах (та попит на фахівців)
Проаналізувавши наведену статистику, приходимо до висновку, що найбільший попит мають саме бізнес-аналітики (в загальному значенні) і особливо в Польщі та Великобританії (70% та 77% відповідно). Далі йдуть Product Owners (з великим досвідом), проте потреба в цих фахівцях висока лише у Франції (47%), Нідерландах (38%) та Німеччині (36%).
Функціональні аналітики популярні лише в Бельгії (34%), а Requirements engineers найбільше цінуються в Німеччині (15%).
Новачки
Найбільш лояльними країнами для юніорів можна назвати Нідерланди, Францію, Німеччину та Бельгію (в усіх до 20% вакансій для початківців). Тут більше шансів знайти роботу, на відміну від Великобританії, де є всього 2% вакансій для новачків.
У топі ж знаходиться Італія, яка пропонує понад 17% від загальної кількості пропозицій BA для початківців.
Проміжний підсумок загальної картини
Ринок праці за останній рік на території Європейського Союзу зазнав деяких змін. А саме – в ніші бізнес-аналітики, де навіть топ лояльних до професії країн трансформувався.
У 2022-му він виглядав так:
- Німеччина
- Франція
- Нідерланди
- Польща
- Іспанія
А вже у 2023-му позиції дещо змінилися:
- Німеччина (-56% вакансій).
- Франція (-37% вакансій).
- Нідерланди (-14% вакансій).
- Бельгія (+45% вакансій).
- Польща.
І все це дуже добре, оскільки попит є, і доволі великий. Але чи відповідаєте ви вимогам, які висувають країни Європи до кандидатів? Пропонуємо оглянути специфічні особливості вакансій.
Вимоги до кандидатів
Від регіону роботи залежать і вимоги до працівників. Ба більше, обов’язки на посаді в різних країнах можуть значно відрізнятися. Важливо заздалегідь вивчити це питання, щоб підготуватись до працевлаштування.
Пропонуємо вашій увазі короткий огляд локальних вимог, які висувають роботодавці потенційним працівникам. І почнемо з ключового – мови.
Вимоги до знання мови в різних країнах
Майже в усіх країнах, що входять в топ для BA фахівців, від вас вимагатимуть знання місцевої мови та англійської. Якщо у 2022-му превалювала англійська в умовах вакансії, то станом на 2023-ій ситуація докорінно змінилася. Зараз вона виглядає так:
- Німеччина – місцеву мову вимагають 90%, англійську 80%.
- Франція – місцеву мову вимагають 80%, англійську 70%.
- Нідерланди – місцеву мову вимагають 80%, англійську 80%.
- Бельгія – місцеву мову вимагають 90%, англійську 100%, французьку 70%.
- Польща – місцеву мову вимагають 10%, англійську 90%.
- Великобританія – 100% англійська.
Можливо, така ситуація виникла через доволі вагомий наплив біженців з України, які не знають (чи не хочуть вчити) локальних мов, проте відносно добре володіють англійською. До речі, рівень володіння мовами майже ніде не вказується. Зате є додаткові вимоги до кандидатів.
Додаткові навички, прописані у вакансіях
Коли ви працевлаштовуєтесь на позицію BA (чи суміжну з нею), то очікуйте, що від вас вимагатимуть певний перелік скілів, не тільки типових для вакансії. Наприклад, найпопулярніші запити включають: знання доменів, Agile та SQL.
Вимоги до кандидатів по країнах:
- Німеччина: знання домену 50%; Agile 30%; SQL 30%.
- Франція: знання домену 60%; Agile 50%; SQL 20%.
- Нідерланди: знання домену 50%; Agile 50%; SQL 10%.
- Бельгія: знання домену 30%; Agile 20%; технології 10%.
- Польща: знання домену 70%; Agile 30%; SQL 10%.
- Великобританія: знання домену 30%; Agile 50%; API 10%.
Тобто якщо ви хочете влаштуватись на посаду BA, то готуйтесь до того, що від вас вимагатимуть знань в технічних аспектах, методологіях тощо. І це окрім основних задач, які ви будете виконувати в межах посадових зобов’язань.
Обов’язки, які вказані у вакансіях
Загалом посадові обов’язки для BA в Європейському Союзі доволі сильно схожі на аналогічні в Україні, власне, як і для решти вакансій. Якщо виділити середньостатистичні робочі процеси, то вони абсолютно адекватні та включають:
- Менеджмент зацікавлених сторін.
- Менеджмент вимог.
- Документація вимог.
- Виявлення.
- Підтримка команди.
- Визначення рішення.
- Оцінка рішення.
Незалежно від назви професії, її стандартні обов’язки в принципі схожі на звичні для нас. Є і відмінності, але це виняток з правил, тому що зустрічаються не дуже часто. Це що стосується додаткової інформації з дослідження. Далі розгляньмо вимоги до кандидатів з групуванням по регіонах.
Вимоги до кандидатів по країнах
На практиці виявляється, що майже в усіх вакансіях прописані суто професійні вимоги. Тобто нав’язування сторонніх задач, що прямо не стосуються бізнес-аналітики, зустрічається, але у виняткових випадках.
Деталізуємо цю тезу через аналіз посадових вимог у різних країнах.
Німеччина
Головне, що вимагається від кандидата – знання бізнес-аналізу. Трохи рідше просять навички аналізу процесів, інформації та проєктного менеджменту. Як і QA, що зустрічається в близько 30% вакансій. Тобто основні вимоги прямо пов’язані зі специфікою та профілем роботи типового BA фахівця.
По вимогах до Soft навичок ситуація типова:
- Комунікабельність 70%.
- Аналітичне мислення 50%.
- Робота в команді 50%.
- Клієнтоорієнтованість 40%.
- Креативність 30%.
- Гнучкість 20%.
Аналогічно зі знанням інструментарію: MS Office, Power BI, Tableau. Все, ніяких специфічних вимог, технологій тощо.
Франція
Традиційна картина для позиції BA у Франції, проте з деякими суттєвими нюансами. Наприклад, окрім безпосередньо бізнес-аналізу вимагаються навички QA, інтеграції, передпродажного обслуговування. Рідше вимагають знань з проєктного менеджменту, аналізу процесів, інформації, продуктового менеджменту та UX.
З Soft навичками ситуація також типова:
- Комунікабельність 90%.
- Аналітичне мислення 50%.
- Робота в команді 60%.
- Клієнтоорієнтованість 20%.
- Креативність 20%.
- Гнучкість 30%.
Інструментарій більш специфічний: JIRA, JAMA, DOORS, Agility, TFS.
Нідерланди
З Hard навичками ситуація стандартна. Зазвичай вимагають традиційний BA, аналіз процесів, інформації, рідше – проєктний та продуктовий менеджмент, QA, керування змінами.
З софт скілами ситуація цікавіша, оскільки перелік вимог дещо змінився:
- Комунікабельність 60%.
- Аналітичне мислення 50%.
- Робота в команді 40%.
- Лідерство 30%.
- Незалежність 30%.
- Швидке навчання 30%.
Також у роботодавців з Нідерландів більше вимог до знань інструментарію, такого як: Miro, Jira, PowerPoint, Excel, Visio, MS Project.
Бельгія
Типова ситуація спостерігається і в Бельгії. Основна вимога – BA, також часто зустрічаються проєктний менеджмент та аналіз процесів/інформації, розробка та QA, а також інтеграції.
По софт скілах все стандартно:
- Комунікабельність 60%.
- Аналітичне мислення 50%.
- Швидке навчання 30%.
- Гнучкість 30%.
- Незалежність 20%.
- Робота в команді 10%.
З інструментарію вказують найчастіше Jira та Confluence.
Підсумуємо матеріал
Професія бізнес-аналітика популярна в Європейському Союзі. Проте її специфіка дещо відрізняється від звичної нам (в Україні). Хоча найчастіше вимоги до кандидатів повністю збігаються з вітчизняними вакансіями, на практиці виявляється, що є доволі вагомі відмінності.
- Наприклад, у більшості європейських країн у ваші обов’язки входитимуть сторонні задачі, наприклад, проєктний менеджмент чи QA. Окрім того, часто вимагають організовувати команди та навіть керувати ними.
Щодо знання мов, то актуальна ситуація виглядає так: більшість роботодавців зацікавлені, щоб кандидат вільне володів локальною мовою, хоча у 90% випадків спілкування в компанії відбувається англійською.
- Якщо ви новачок та прагнете працевлаштуватися в Європі, то вам найкраще підійдуть: Нідерланди, Франція, Бельгія, Німеччина. При цьому варто позиціювати себе як Requirements engineer. Якщо ж ваш рівень Middle та вище, то для вас відкриті двері в безпосередньо BA та Functional analyst в таких країнах, як Польща та Великобританія.
Ринок праці Європейського Союзу (в ніші BA) дещо скоротився за останній рік. Проте навіть зараз він пропонує понад 15000 вакансій. Щодо заробітної плати, то, попри логічні очікування, вона не набагато вища, аніж в Україні. Ви можете розраховувати на стандартну ставку + 25-50%, залежно від кваліфікації.
Загалом картина зрозуміла та прогнозована: відбувається рецесія, яку ми ігноруємо через внутрішні процеси. Чи вплине вона на наш ринок? Можливо, але це покаже час.
Якщо ви хочете отримати бачення й практику бізнес-аналізу в міжнародних компаніях та навчитися застосовувати світові практики – запрошуємо вас на курс Business Analysis Intensive Online.