• Що робить scrum master?

  Що робить scrum master?

Що робить scrum master?

 

Авторка статті: Helen Lubchak

Нам здається, що складно знайти Scrum master, який(а) не зіштовхувався б з цим питанням від своєї команди/менеджменту/колег/самого себе. Планування та завершення спринту займають, від сили день. А що робити 90% залишкового часу?

Нумо розбиратися.

 1. Демонстрування своїм прикладом цінностей Agile
  Ми можемо скільки завгодно декларувати цінності та принципи. Але мало хто нам повірить без слідування нами самими цим принципам на практиці. Тим паче, що наша команда – це люди, які бачать нас кожен день і перед якими не вдасться прикидатися.
  Якщо у вас критичний баг в останній момент, то питання казати про це бізнесу чи тихо зарелізитися не стоїть в принципі: серед ваших цінностей стоять довіра та прозорість. Це здається простим на папері, але виявляється дуже складним на практиці.
 2. Підтримка командних правил
  Правила Agile команди легкі, але це все одно правила. Задача Scrum master підтримувати їх. Можливо, ваша команда домовлялася слідувати практикам Built-In з Extreme Programming (XP), або пробувати встановити Work in Process (WIP) ліміти з Kanban, але через спринт про них збула? Це задача Scrum master – нагадати команді про домовленості та прийняті правила. Зазвичай, такі домовленості фіксуються на ретроспективах, де команда цілеспрямовано думає про покращення процесу і часто приходить до нових правил та домовленостей. Важливо, щоб вони стали частиною життя команди, а не залишилися на Confluence сторінці.
 3. Допомога команді в покращенні прогресу з досягнення поставлених цілей
  Scrum Master – це навчений фасилітатор команди. Він/вона постійно залучається до оскарження ухвалених норм в питаннях якості, передбачуваності, способі роботи, швидкості команди. Як ми можемо покращити свою швидкість? Можливо, нам необхідго переосмислити наші підходи з тестування? Де вузькі місця нашої роботи? Чи ми продовжуємо рухатися до цілей поточного спринту?
 4. Направлення зусиль команди до постійного покращення
  У обов’язки Scrum Master входить також допомога команді в покращенні та взятті на себе відповідальності за свої дії. Людина на цій посаді вчить команду технікам вирішення проблем самостійно, а не перекиданню всього на Scrum Master. Одним з класичних анти-патернів є те, що після ретроспективи в графі “відповідальний” на всі action items стоїть лише Scrum Master. Таким чином самоорганізованої команди не вийде.
 5. Фасилітування нарад
  Тут все просто і, напевно, це одні з найбільш обговорюваних обов’язків Scrum master. Daily Stand-up, Iteration Planning, Iteration Review, Iteration Retrospective, Groomings – все це наради, які мають проходити у відведений для них час і призводити до досягнення поставлених цілей.
 6. Підтримка Product Owner
  Scrum Master допомагає Product Owner в управлінні беклогом, створенню вимог, участі в демо, обговоренні продукту з урахуванням пріоритетів та обсягом робіт.
 7.  Усунення перешкод
  Дуже багато проблем, що блокують команду, можуть бути поза рамками повноважень або впливу команди. Іноді, для їх вирішення необхідна підтримка інших команд або топ-менеджерів. Задача Scrum Master забезпечити таку підтримку та допомогти вирішити проблеми, щоб команда в цей час могла концентруватися на досягненні цілей спринту.
 8. Побудова high-performing команди
  Scrum Master орієнтується на постійне покращення командної динаміки та продуктивності. Допомагає команді керувати міжособистісними конфліктами, проблемами та можливостями для зростання. При необхідності, ескалує проблеми до вищого менеджмента, але тільки після того, як команда сама спробувала їх вирішити і не змогла. Допомога команді та окремим співробітникам пройти через зміни.
  Більше про High-performing team читайте в цій статті.
 9. Захист та комунікація.
  Спілкування з керівництвом та зовнішніми зацікавленими сторонами, захист команди від неконтрольованого збільшення робіт – це все теж обов’язки Scrum Master.
 10. Координація співпраці з іншими командами
  Scrum Master зазвичай є представником команди на Scrum of Scrums (SoS) нараді та передає інформацію назад до команди (якщо у вас залучені декілька команд). Це не означає, що тільки Scrum Master відповідальний за комунікацію з іншими командами, але він/вона можуть її значно пришвидшити та зробити більш ефективною, не забороняючи при цьому іншим членам команди комунікувати за необхідності.
 11. Підтримка процесів оцінки робіт
  Scrum Master направляє та навчає команду різним технікам оцінки задач, допомагає прийти до спільної думки щодо оцінки, допомагає зрозуміти як оцінити Features та Epics.

Більшість з перерахованого потребує професійної зрілості, навичок та досвіду. Це робить роботу Scrum Master не такою простою, як може здатися на перший погляд. Чи є цей список вичерпним? Безумовно ні. Поняття servant leadership містить досить багато характеристик і поведінкових патернів, які має виконувати хороший Scrum Master.

А для того, щоб зануритися в деталі роботи Scrum Master, запрошуємо вас на тренінг Certified Scrum Master at Scale Online.

Дізнайтеся що нового!
Рекомендуємо не пропускати наш щомісячний дайджест )