• High-performing team: яка вона?

    High-performing team: яка вона?

High-performing team: яка вона?

 

Авторка статті: Helen Lubchak

Більшість з нас (якщо не всі) прагнуть працювати у високоефективних командах. Якщо ви — менеджер проєкту/команди, скрам майстер, то зробити команду високопродуктивною стає вашою задачею. Які ж атрибути\характеристики мають бути у команди, щоб можна було сказати, що вона дійсно високопродуктивна?

Розглянемо наступні пункти:

  • Самоорганізація.
    Без неї ніяк. Вона проявлятиметься в тому, що не тільки менеджер буде проявляти ініціативу, брати на себе додаткову відповідальність й розв’язувати командні проблеми. Команда не буде сидіти і чекати допоки менеджер все вирішить. Це і буде команда відповідальність, коли всім не все одно.
  • Ефективне прийняття рішень.
    В команді є всі необхідні інструменти та повноваження для того, щоб швидко та ефективно приймати рішення на місцях.
  • Цінуються відмінності.
    Це проявлятиметься й у відмінностях на розв’язування проблем, й у способах розв’язання технічних задач, й у варіантах розвитку продукту. У такій команді можна (і навіть вітається) мислити інакше. Оскільки в конструктивному діалозі й здоровому конфлікті й народжуються найкращі рішення.
  • Команда орієнтується на успіх, а не намагається всіма силами запобігти помилок.
    Для того, щоб будь-чому навчитися, необхідно це спробувати. Це неминуче призведе до помилок, за результатами яких команда і зможе зробити свої висновки. В таких командах немає страху зробити щось неправильно. Члени команди розуміють, що помилка — це крок на шляху навчання, що веде до їх цілі.
  • Реалістична оцінка своїх можливостей та балансування їх з поставленими викликами.
    Дуже важливо, щоб цілі команди були досяжними для цієї конкретної команди. Якщо це необхідно, потрібно переглядати цілі або склад команди (додавати спеціалістів, які зможуть допомогти зробити цілі досяжними). Це дозволяє бути чесними, як із собою так і з іншими людьми в компанії та реально оцінювати свої можливості.
  • Команда залучена в те, чим займається.
    Учасники команди сфокусовані на своїх цілях, не відволікаються, вміють правильно розставляти пріоритети та концентруватися на своїх довгострокових задачах.
  •  Чіткі та зрозумілі цілі, ролі, обов’язки.
    В таких командах учасники добре розуміють до якої цілі вони йдуть та хто за що відповідає. Немає розмитих зон відповідальності. Члени команди вирівняні та активно співпрацюють один з одним.
  • У команді є взаємна довіра, відкритість та зрозумілість комунікації, ефективний та своєчасний зворотний зв’язок.
    Більшість з нас чули про ефект синергії: сума роботи двох людей рівна більшому, ніж робота кожного з них окремо. Іншими словами, 1+1 = 3 чи навіть більше. Але досягнення цього ефекту стає неможливим, якщо в команді нема довіри один до одного, підтримки та відчуття, що ми йдемо до однієї цілі пліч-о-пліч. У високоефективних командах обов’язково має бути довіра.
  • Задоволення від роботи та позитивна атмосфера.
    Погодьтесь, що при інших рівних умовах, наявність у команди почуття гумору та позитивної атмосфери допомагає продуктивній роботі. В такій команді приємно працювати, тому високопродуктивні команди, зазвичай, мають позитивну атмосферу всередині.

Чи є цей список повним? Безумовно, ні. Ви можете помічати ще й інші риси високоефективних команд, але більшість з них, так чи інакше, будуть перетинатися з тими, що ми описали вище. Тому, сподіваємося, що в цій статті ви знайдете для себе тези для роздумів над питанням «А чи є моя команда високоефективною?».

Якщо ви хочете навчитися допомагати командам планувати та успішно завершувати їхню роботу, запрошуємо вас на онлайн тренінг Certified Scrum Master at Scale Online.

Узнайте, что нового!
Рекомендуем не пропускать наш ежемесячный дайджест )