• Чому SAFe? Що дає впровадження фреймворку компаніям

    Чому SAFe? Що дає впровадження фреймворку компаніям

Чому SAFe? Що дає впровадження фреймворку компаніям

Scaled Agile Framework (SAFe) – справжній гігант у світі фреймворків для масштабування Agile. Його вибрали понад мільйон фахівців та 20 тисяч компаній з різних галузей.

За останні більш як 13 років SAFe міцно закріпився на позиції найпопулярнішого фреймворку для масштабування в Agile. Але чому він завоював таку довіру? Щоб відповісти на це питання, здійснімо короткий екскурс в історію розвитку Agile.

3 хвилі Agile

Перша хвиля: Agile для команд (Agile for Teams)

2001 році опублікували Agile Manifesto, почалось активне розповсюдження його ідей. Також набув шаленої популярності Scrum – фреймворк для роботи невеликої команди до 10 людей для максимально швидкого випуску продукту на ринок й скорочення time to market.

Друга хвиля: Масштабування в Agile (Agile at Scale)

Великі корпорації, бажаючи скопіювати успіх невеликих команд, почали шукати способи масштабувати Agile-практики на всю організацію. Саме цей запит і породив появу багатьох фреймворків для масштабування, одним з яких був SAFe.

Третя хвиля: Agile для бізнесу (Business Agility)

Agile-трансформація вийшла за межі IT-департаментів. Компанії з різних галузей почали усвідомлювати, що гнучкі підходи реально в змозі підвищити ефективність їхнього бізнесу в цілому й почали застосовувати ці ідеї на практиці.
SAFe з’явився саме на піку другої хвилі Agile і запропонував детально розроблену структуру для масштабування Agile-практик у великих організаціях.

Тенденція переходу на SAFe: від 2018 до 2023

Аналізуючи динаміку користування різними фреймворками для масштабування Agile, ми бачимо картину еволюції підходів в IT-індустрії. Хоча SAFe вже довго залишається лідером, останні роки демонструють цікаву тенденцію до індивідуалізації підходів.
Згідно з даними, наведеними у щорічних звітах State of Agile, популярність SAFe стабільно зростала від 2018-го та досягла піка у 2022-му:

2018 – 29%*
2019 – 30%
2020 – 35%
2021 – 37%
2022 – 53%

* такий відсоток делівері- та проджект-менеджерів надавали перевагу SAFe

Однак у 2023 році спостерігаємо певне зниження цього показника – до 26%:

популярність SAFe

Чому так сталося? На нашу думку, однією з причин є те, що компанії, які вже кілька років використовують SAFe, накопичили достатньо досвіду та розуміння, щоб почати адаптувати фреймворк під специфічні потреби. Замість того, щоб дотримуватись жорстких рекомендацій «з коробки», команди створюють гібридні моделі, поєднуючи елементи SAFe з іншими підходами або розробляючи нові практики.
Цей тренд підтверджується зростанням частки фірм, які заявляють про використання власних фреймворків або комбінацій різних підходів.

Варто сказати, що SAFe залишається фреймворком №1 і в українському IT. Поява таких позицій, як RTE (Release Train engineer), свідчить про те, що українські компанії активно впроваджують SAFe.

Чому компанії обирають цей фреймворк?

Відповідь на це питання – в здатності SAFe суттєво покращувати ключові бізнес-метрики. Розглянемо 4 основні переваги, які це пояснюють:

1. Швидше виведення продуктів на ринок (Time to Market)

SAFe, як і Agile загалом, дозволяє компаніям скоріше доставляти продукти на ринок. Завдяки інкрементальній та ітеративній розробці, регулярним релізам ідеї перетворюються на готові рішення набагато швидше. Так компанія оперативніше реагує на зміни ринку та потреб клієнтів.

2. Вища якість продукту

XP та інші практики якості, закладені в SAFe, підвищують якість продукту на 50% або більше. Завдяки інтеграції XP-практик (парне програмування, код-рев’ю) вдається значно зменшити кількість дефектів. Крім того, автоматизація тестування та безперервна інтеграція додатково сприяють підвищенню якості.

3. Збільшення продуктивності

SAFe створює сприятливі умови для ефективнішої роботи команд, а саме:

  • чіткий розподіл ролей;
  • упорядковані процеси;
  • зменшення кількості завдань-дублів;
  • оптимізація комунікації.

Таким чином команди зосереджені на виконанні найважливіших завдань, що, своєю чергою, призводить до підвищення загальної продуктивності (з використанням тих же ресурсів).

4. Підвищення залученості співробітників

SAFe формує сильні команди, де співробітники відчувають свою важливість та приналежність до розробки продукту. Адже кожен розуміє:

  • що ми робимо;
  • навіщо це робимо;
  • на які вигоди очікувати;
  • які цінності для продукту приносять дії команди.

Ба більше, бачити, як зусилля конкретного члена впливають на кінцевий результат, означає максимальну вмотивованість у досягненні спільних цілей.

Таким чином SAFe дозволяє бізнесу отримати значні переваги за рахунок зміни організації роботи команд та культури компанії в цілому. А щоб детальніше ознайомитись з цим фреймворком запрошуємо вас на сертифікаційний тренінг Leading SAFe.

Дізнайтеся що нового!
Рекомендуємо не пропускати наш щомісячний дайджест )