Дана стаття є summary трансляції, де спікерами виступили Альона Лубчак та Олексій Шебанов. Повний випуск можна прослухати у нашому Telegram каналі за посиланням: https://t.me/E5ConsultingAndTrainings/94
Новини у світі Agile
1. Новий New State of Agile Coaching 2022
- компанії активно цікавляться питанням як виміряти ефективність роботи коучів. Найпопулярніші метрики:
- 29% General Performance Metrics (e.g. OKRs, KPIs)
- 16% Performance Reviews
- 15% Qualitative Feedback
- 15% Specific Agile Metrics (e.g. Agile Maturity)
- при цьому самі коучі зазначають, що вони впливають на
- 32% Mindset / Culture Shift
- 20% Agility Improvements
- 12% Delivery Improvements
- 11% Performance Improvements
- головні виклики, з якими зіштовхуються Agile коучі
- 39% Difficulty changing culture / mindset
- 28% Organizational structure not suited to agile
- 18% Resistance from management / leadership
- зазвичай Agile коуч є full-time співробітником компанії
2. Масштабування Agile. В наступні 1-2 роки ми очікуємо нові версії фреймворків по масштабуванню для 150+ людей. Якщо перша хвиля Agile була про команду, друга про масштабування для кількох команд, третя про business agility, то наразі видно, що фреймворки (SAFe, LeSS, Nexus) гарно відповіли на питання як працювати з сотнею-другою людей, а ось як ефективно організувати 300-500 або й тисячі людей — під великим питанням. Тому очікуємо доповнення до Large Solution / Full версій SAFe та LeSS Huge.
3. Активно обговорюється питання бюджетування: якщо раніше ми виділяли гроші на проект, то в Agile підходах ми бронюємо кошти на Value Stream. Як це діє на практиці?
4. Тенденція на концепт projects to products. Концепція, що описана в книзі Projects to products: How to Survive and Thrive in the Age of Digital Disruption with the Flow Framework by Mik Kersten побудована на тому, що ми перестаємо робити проекти, як такі, та починаємо робити продукти.
Новини у світі Project management
- Agile аджайлом, а прибудковість проекту ніхто не скасовував :). Володіння фінансовою складовою для проектних та делівері менеджерів стають must have.
- Hybrid projects залишаються в тренді. Hybrid projects — проект на якому команди працюють за Agile, Scum, Kanban тощо, але на вищому рівні є стандартне планування, яке вимагає замовник.
- Cross-location project management. Компанії стають ще більш глобальними, і тут виникає питання наскільки проектний менеджер готовий працювати з командами, що складається з різних національностей. В таких випадках необхідно розуміти і вивчати культурні особливості, законодавство, податкові системи інших країн. Стає необхідним розуміння як мотивувати різних людей і як в цілому працювати з такою командою. Також новою практикою є зводити команди по країнах, наприклад, одна команда повністю з України, друга з Румунії, а третя з Болгарії. Такий поділ зумовлює більш зручну роботу для співробітників.
- RAID management (risks, assumptions, issues, dependencies). Якщо в РМВОК детально описані класичні issue management, issue log, changelog, register management, які на практиці не завжди вистачало часу вести, то зараз в великих компаніях все частіше ведеться єдиний документ RAID log. Він простіший та менший за обсягом.
- Емоційний інтелект продовжує ставати невіддільною складовою роботи менеджера проектів. На це все більше звертають увагу, оскільки збільшується автоматизація, завдяки якій стає простіше робити механічні завдання. Ніхто вже сам не вираховує velicity команди або критичний шлях — для цього є програмне забезпечення. Тож більша увага приділяється вашій реакції на різні ситуації та кейси. Деякі компанії навіть проводять повністю case based інтерв’ю.
- Зростає фокус на Data Analytics for Data-Driven Project Management: все більше менеджерів на всіх рівнях вимагають dashboard, Power BI тощо для контролю процесів на проекті.
- Підхід, орієнтований на цінність, а не процеси. Якщо раніше багато хто в проектному менеджменті фокусувався на процесах (все ж проектний менеджмент — це про процес), то зараз набуває популярності тренд запроваджувати і говорити про Value driven процеси.
- PMO виходять на новий рівень: більшість PMO перестають бути просто project management office і стають Transformation Management Office (TMO). Це пов’язано з тим, що в PMO працюють люди у яких розвинене стратегічне мислення та скіли підготовки людей до змін.
- Майбутнє Project Charter. Триває дискусія чи потрібен він, чи це вже щось застаріле. Останній PMBOK надає додатково ще й Project Brief / Project Vision Statement, які є дещо схожими на Project Charter, але більш спрощені та адаптованими під вимоги проектів.
- PMI раніше купили DAD (Disciplined Agile Delivery framework) і всі очікували його великого просування. Але цього не сталося. Або ми цього не помітили 🙂 Будемо спостерігати далі.
Новини у світі Ukrainian IT
- BCP (Business Continuity Planning) is already implemented. Ризики відбулись, ситуація стабільно-нестабільна. Клієнти зробили свій вибір: хто боявся — пішли (за досвідом Е5 менш як 10%), частина зробили фріз по вакансіях в Україні, дехто навпаки розширюється.
- Масове відкриття українськими ІТ компаніями офісів за кордоном: Польща, Румунія, Іспанія, Болгарія, Португалія, Хорватія та Велика Британія. Польща на першому місці серед країн, куди релокувалися українські ІТ компанії. Це зумовлено багатьма причинами, наприклад, близькість менталітету та культури, відносно не великим податковим навантаженням.
- Частина українських біженців вирішує залишитися за кордоном і починає шукає нову роботу. Компанії очікують, що після закінчення війни за кордоном залишаться близько 18-25% співробітників (цей відсоток в ІТ менше, ніж в інших індустріях).
- Приділяти увагу прозорості роботи та результативності команд перед ключовими стейкхолдерами. Дуже важливо наразі тримати перфоманс команди в фокусі. У команд часто йде демотивація, оскільки складно працювати в таких умовах, які ми маємо зараз навколо себе. Саме тут стає дуже важливою емпатія та емоційний інтелект менеджерів, які мають допомогти і підтримати членів команди. Ми робили чудовий вебінар на тему мотивації себе, команди та замовника
- З точки зору компаній: надзвичайно важливо людське ставлення до співробітників, підтримка не словом, а ділом та громадянська позиція по підтримці ЗСУ-волонтерів. Цінуються компанії, які можуть надати співробітникам дієву допомогу.
- Став ще більшим акцент на віддалену роботу: безпека даних, зручні онлайн інструменти, ритми команди.
- Ріст зарплатні стабілізувався в Україні. Натомість набирає обертів в Європі, але, за оцінками деяких експертів, незабаром цей ріст теж має стабілізуватися. Багато клієнтів зараз готові працювати з Україною.
Більше про SAFe ви зможете дізнатися на нашому Сертифікаційному курсі Leading SAFe 5.1 Online, а також освоїти всі необхідні навички для успішного виконання ролі Product Owner / Product Manager у компанії на курсі Certified Product Owner / Product Manager with SAFe Online. Якщо ж вас цікавить систематизація накопиченого досвіду та отримання оптимального набору знань для успішного управління проектами в будь-якій індустрії, пропонуємо вам взяти участь у тренінгу Project Management: Deep Dive Online.