• Які бувають ризики на проєктах?

    Які бувають ризики на проєктах?

Які бувають ризики на проєктах?

На проєктах дуже часто процес ідентифікації ризиків зводиться до виписування ризиків з голови проєктного менеджера. У кращому разі – збір команди та колективний брейнштормінг. Але дуже часто команда, та й сам менеджер проєкту, починають вигадувати ризики з нуля. Попри існування цілих переліків типових ризиків, які можуть значно спростити вам життя. Такі реєстри ризиків можна і потрібно використовувати.
Спробуймо розглянути 4 категорії ризиків, які описує PMBOK та приклади ризиків у них.

Технічні ризики

З цією категорією ризиків ІТ індустрія знайома дуже добре. Якщо ви запитаєте команду, які вони бачать ризики на проєктах, то почуєте саме цю категорію.
Сюди ми відносимо те, наскільки правильно та точно ми визначили обсяг робіт, вимоги до проєкту, наші оцінки робіт, припущення та обмеження, технічні процеси, яку технологію ми використовуватимемо та наскільки з нею знайомі.

Менеджмент ризику

Сюди відносяться ризики, пов’язані із самим процесом управління проєктом, як керують у нашій компанії, наскільки швидко зможуть підібрати потрібних нам людей, як ми спілкуємося.
З одного боку, здається, що ці ризики слабко вплинуть на наш проєкт. Але якщо менеджмент у компанії залишає бажати кращого, на вашому проєкті будуть затримки з ухваленням рішень, виділенням ресурсів на проєкт тощо. Цю категорію не можна ігнорувати.

Комерційні ризики

Це ризики із закупівель (якщо в рамках вашого проєкту вони є). Наприклад, вам не вчасно привезли якусь версію мобільного телефону або якийсь пристрій, без тестування, на якому ви не зможете зареєструватися.
Ми неодноразово стикалися із ситуацією, коли у таких випадках команда тестує все на своїх власних телефонах. Це ж ризики, пов’язані із взаємодією з підрядниками, 3rd party.
Особливо актуально за наявності великої кількості інтеграцій із різними системами на вашому проєкті.

Зовнішні ризики

Від загальних і класичних прикладів, таких як погодні умови (у нас був випадок, колись через потоп цілі офіси в Індії виявилися заблокованими), курси валют (актуально, якщо у вас є закупівлі й ваш бюджет в одній валюті, а розраховуєтесь – в іншій), регуляційні (згадайте історію з GDPR), конкуренція (особливо, якщо ваш проєкт – випуск першої версії продукту в якомусь стартапі).

Більше прикладів ризиків, а точніше повний їх перелік, ви зможете отримати на нашому онлайн курсі з управління ризиками Project Risk Management Online. За 3 заняття сертифікований фахівець у сфері управління ризиками на проєктах Alex Shebanov поділиться інструментами що працюють, правильними підходами та своїм досвідом. Усі заняття будуть доступні у відеозаписі.

Дізнайтеся що нового!
Рекомендуємо не пропускати наш щомісячний дайджест )