• Робота і волонтерство: як застосовувати професійні навички в допомозі ЗСУ

    Робота і волонтерство: як застосовувати професійні навички в допомозі ЗСУ

Робота і волонтерство: як застосовувати професійні навички в допомозі ЗСУ

 

Авторка статті: Альона Лубчак

Волонтерство — це особливий вид діяльності. Під час повномасштабного вторгнення кожен українець намагається зробити все, щоб допомогти ЗСУ перемогти ворога. Власне Е5 не є виключенням — ми так само активно беремо участь у різноманітних волонтерських проєктах.

В цій статті я хочу поділитись прикладами, як мої професійні навички менеджера проєктів, скрам майстра та організатора допомогли мені у моїй волонтерській діяльності.

Навичка організовувати роботу

Це є однією з базових навичок РМа: розуміти що потрібно зробити, як рухається твій проєкт, як організувати роботу, щоб все було зроблено вчасно, якісно та в рамках бюджету. У волонтерській діяльності бюджет часто фіксований. Треба зібрати певну суму, щоб купити щось: дрон/аптечки/машину тощо. Коли ми запускали проєкт “Дронопушка” з Львівським осередком Демократичної Сокири, перед нами стояла досить амбіційна ціль: назбирати більше ніж пів мільйона гривень й купити антидронову рушницю. Просто постами в Facebook це було зробити складно. Саме тут й стали в нагоді організаторські здібності — розробити план: що саме ми збираємось зробити, щоб зібрати донати на цю суму, скоординувати закупівлю самої дронопушки, бо це військовий товар, який не продадуть пересічній людині, оформити фото та відео зйомки для звітності, й ще купа інших задач, які нашій команді потрібно було зробити. Але результат був чудовий — підрозділ отримав потужний інструмент, щоб глушити ворожі дрони.

Навички фасилітувати

Це є одна з ключових навичок для Scrum Master. Вона стала дуже у нагоді, коли ми з командою брейнштормили як саме можемо зібрати донати. У волонтерстві дуже часто люди працюють на безкоштовній основі. Тому ти не можеш давати накази. Ти можеш пропонувати, переконувати, або просто допомагати профасилітувати рішення команди. Одним з великих проєктів, який ми запустили, були “Книжки для ЗСУ”. В рамках його ми закупили професійну військову літературу й передали по запитах в ті підрозділи, які цього потребували. Це був складний проєкт, оскільки фінансування закупівлі книжок сприймалось донаторами як не пріоритетний напрямок. Й тут доводилось максимально застосовувати навички фасилітації, щоб й команда, й всі зацікавлені сторони прийшли до спільного бачення. В результаті цього проєкту ми змогли купити понад 100 комплектів книжок для ЗСУ та відправити їх військовим.

Навички управляти ризиками

Не все йде так, як ви плануєте. Як в комерційних проєктах, так й в волонтерських. Однією з ініціатив, які ми планували зробити для збору коштів, був розіграш журналів Time з Євгеном Клопотенко на першій сторінці і його автографом. Ми збирали журнали по всій Європі: друзі їх купували й присилали нам з Польщі та Англії. Потім ми перевернули весь Львів, знайшли виходи на Клопотенка й взяли його автографи. А сам розіграш пройшов максимально…. скромно. Ми й близько не наблизились до тієї суми, яку хотіли зібрати за допомогою цього розіграшу.

Власне, оскільки управління ризиками ми також робимо, то це була не єдина ініціатива. Й ми переключились на інші активності. Зокрема, провели Книжкову барахолку з професійною літературою для ІТшників.

Навички мотивувати команду

У волонтерській діяльності також треба мотивувати команду. Здавалося б сама діяльність має мотивувати. Але в середньо та довготерміновій перспективі цієї мотивації може не вистачити. Особливо, коли команда зіштовхується з викликами: не можемо зібрати кошти, військові 6 місяць не підписують акт прийому на машини, в державних установах не можеш отримати дозвіл на проведення потрібної акції. Ще одним масштабним проєктом у нас став збір на комплекси контрбатарейної боротьби “Сова”, які допомагають точно визначити де знаходиться ворожа артилерія й потім її знищити.
Ціль була амбітна, 5 комплектів, вартість однієї “Сови” близько 70 000 грн.
Донати йшли повільно, розіграші не працювали, лідери думок також не завжди могли підтримати, оскільки у всіх було багато інших волонтерських проєктів. Звісно, що настрої команди були не найвеселішими. Саме тому так важливо для нас було озирнутись назад, побачити СКІЛЬКИ всього ми вже встигли зробити, ще раз переглянути наші плани по збору донатів й продовжувати збирати. А ще — побачити й підкреслити в першу чергу для себе позитивні моменти в нашій роботі.

Це проєкт команда також успішно виконала. 5 “Сов” вже на службі в ЗСУ.

Власне волонтерська діяльність буде потребувати від вас всіх ваших навичок: й особистих й професійних. Допомагати можна по різному: донатами, організацією, просто лайками та репостами. Головне, що ви разом з мільйонами українців, робите спільну справу. Тож маю надію, що мій досвід надихне вас також продовжувати волонтерити й наближати нашу Перемогу. А якщо ви хочете поглибити свої знання в управлінні проєктами, як волонтерськими, так і комерційними, то долучайтеся до курсу Project Management: Deep Dive Online.

Sign up for our newsletter
Get the latest info with our monthly newsletter