• Як впровадити SAFe власноруч

    Як впровадити SAFe власноруч

Як впровадити SAFe власноруч

Задля уникнення помилок при впровадженні SAFe власноруч, рекомендуємо взяти до уваги нижченаведену інформацію.

Почнемо з визначення: що ж таке SAFe?

SAFe — це база знань інтегрованих перевірених шаблонів для масштабування компанії з ощадливого виробництва (Lean), гнучких методів розробки (Agile), DevOps та системного мислення (System Thinking). SAFe є безкоштовною базою знань.

Конфігурації SAFe

Фреймворк потрібно сприймати як конструктор. Існує 4 його конфігурації, і ви з легкістю можете підібрати оптимальну для себе:

  1. Essential SAFe
    Базова конфігурація з обмеженим набором інструментів, яких достатньо для роботи над одним продуктом командою до 125 осіб. Вона складається з 2-х рівнів: команди та програми. Останній додано для покращення комунікації та максимально ефективної синхронізації команд. На рівні команд може використовуватися будь-яка agile-методологія: Scrum, Kanban, XP чи якась інша.
  2. Portfolio SAFe
    Ця конфігурація до попередніх двох рівнів (команди та програми) додає третій – портфоліо. Він відповідає на додаткові питання. Яким чином робити валідацію бізнес-ідей? Як розподілити бюджет? Як зрозуміти, куди інвестувати кошти, а куди ні?
  3. Large Solution SAFe
    В цій конфігурації до варіанту Essential SAFe доданий ще один рівень — Large Solution. В рамках цього рівня можна запускати необмежену кількість потягів (ART). Кількість людей у цьому випадку необмежена — відомий кейс, до якого було залучено 20 тисяч осіб. Цей рівень вводить додаткові ролі для синхронізації та координації, а також додаткові наради перед та після планувань в кожному з ART.
  4. Full SAFe
    Це найбільша конфігурація, яка включає всі вищезгадані рівні – від рівня команди до рівня портфоліо – та детально регламентує їх роботу. По такій схемі може працювати й 20 000 людей (найбільший відомий кейс SAFe).

Вибір потрібної конфігурації — перше питання, яке виникає на початку впровадження SAFe. Тут потрібно відштовхуватись від чисельності команди. Якщо в команді менше ніж 50 осіб, використання даного фреймворку не рекомендоване через високу вартість підтримки процесу. Якщо більше 125 людей, то розглядаємо версію Essential SAFe або Portfolio SAFe.

Переваги SAFe

Згідно з офіційною статистикою, яку наводять автори самого фреймфорку, застосування SAFe призводить до покращення показників у 4-х напрямках:

  • Залученість — співробітники на 10-50% більш мотивовані та задоволені.
  • Час виведення ідей на ринок — прискорюється на 30-75%.
  • Продуктивність команд — збільшується на 20-50%.
  • Якість продукту — кількість дефектів зменшується на 25-75%.

Серед компаній зі світовим ім’ям, що користуються SAFe: Cisco, Hewlett Packard, Fitbit, Porsche та ін.

Далі наведемо ще деякі статистичні дані, що свідчать про популярність даного фреймворку:

  • В 13th Annual State of Agile Report вказано, що 30% компаній, у яких виникла потреба в масштабуванні, використовують саме SAFe.
  • У Scaling Agile Report цей показник це вищий — мова йде вже про 45% компаній, що надають перевагу SAFe.
  • 49% респондентів опитування Scrum Master Trends, яке провела компанія Scrum.org, взагалі не використовують жоден фреймворк, а 23% тих, хто все ж таки використовує, обирають SAFe.
  • У звіті State of Scrum від компанії Scrum Alliance перше місце з однаковим результатом у 33% поділяють 2 фреймворки: Scrum of Scrum та SAFe.

Як бачимо, SAFe — найбільш популярний agile-фреймворк, який може допомогти розв’язати проблеми з масштабуванням, недостатньою комунікацією, залежностями між командами, відсутністю чіткого бачення напрямку розвитку.

Коли впроваджують SAFe

Умовно можна поділити компанії на 2 категорії: 1) ті, де вже критична ситуація, й вони змушені трансформуватись; 2) ті, в кого все добре, але вони шукають шляхи покращення.

80-90% компаній відносяться до першого типу. У них виникає ситуація, що має абстрактну назву “Платформа, що палає”. Тобто компанія розуміє, що теперішня модель роботи не задовольняє її потреб, і необхідно швидко вживати певних заходів.

Решта компаній йдуть шляхом пізнання — в них є ініціативні лідери,  які розуміють необхідність змін і просувають їх, щоб запобігти ситуації “Платформи, що палає”.

Дорожня карта впровадження SAFe

Впровадження SAFe — досить масштабний процес, який складається з декількох кроків.

  1. Go decision. Це певний момент, коли компанія зрозуміла, що потрібно трансформуватись, та обрала SAFe як фреймворк з масштабування.
  2. Створення LACE (lean-agile center of excellence) — команди лідерів, які будуть активно залучатися у впровадження та згодом трансформують вашу компанію. Це ваші Change Agents (агенти змін). Саме ця команда формує план по впровадженню SAFe у вашій компанії.
  3. Навчання персоналу. Потрібно розібратися, що таке SAFe, виділити основні моменти та з’ясувати, як зміниться робота команди після впровадження фреймворку.
  4. Визначення потоків цінностей (value streams), тобто певного переліку кроків, які потрібно виконати задля забезпечення цінності кінцевому споживачеві.
  5. Створення Agile Release Trains (ART) — крос-функціональних підрозділів, які будуть працювати над впровадженням фреймворку та експлуатувати його. Важливо з’ясувати, хто саме відповідальний за кожен крок у потоці цінностей, оскільки всі ці співробітники повинні працювати у відповідному ART.
  6. Підготовка до запуску першого ART. Сюди входить підготовка backlogs, навчання команд та організація планування.
  7. Запуск першого ART, проведення першого PI-планування. Сам PI Planning триває 2 дні. Все відбувається досить інтенсивно, навіть може скластися враження, що процес неконтрольований. Та це не так — все фасилітується на достатньому рівні RTE (Release Train Engineer).
  8. Виконання запланованого (PI execution). Це власне виконання PI, підведення підсумків на Inspect&Adapt Workshop.
  9. Запуск наступних ARTs та перегляд потоків цінностей, якщо ви вважаєте, що на 4-му етапі припустилися помилки.
  10. Розширення до рівня Portfolio. Зверніть увагу — починаємо з конфігурації Essential.
  11. Підтримання змін та їх вдосконалення.

Всі ці кроки цілком логічні та обов’язкові для успішної реалізації переходу на новий фреймворк.

Виклики на шляху впровадження SAFe власноруч

Спираючись на вже знайомий нам 13th Annual State of Agile Report, виділимо ТОП-3 викликів, з якими зіштовхуються більшість компаній, що вирішили працювати з SAFe.

  1. Організаційна культура, яка суперечить цінностям Agile. Важливо розглянути цінності компанії, як саме вони суперечать Agile та вирішити, що з цим робити.
  2. Загальний спротив колективу. Співробітники зазвичай тримаються за стабільність, а будь-які зміни цю стабільність порушують. Потрібно працювати зі страхами людей, пояснювати переваги нововведень.
  3. Недостатня підтримка C-level менеджменту. І мова навіть не про фінансові питання — саме від топ-менеджерів повинна виходити впевненість у тому, що компанії це потрібно.

Підіб’ємо підсумки

Щоб впровадження SAFe не здалося занадто складним, варто узагальнити все вищесказане. Все, що вам потрібно, — 3 простих кроки:

  • Розберіться з командою, що таке SAFe.
  • Проведіть аудит, який дозволить оцінити, наскільки ви готові до запуску першого ART.
  • Не відмовляйтеся від впровадження SAFe після першого недосконалого PI-планування. Вам потрібно як мінімум три PI, щоб зрозуміти, як це все працює на практиці.

А задля уникнення помилок при самостійному впровадженні, рекомендуємо звернутися до консультантів компанії Е5. Забронюйте час безкоштовної консультації:

Будемо раді допомогти Вам!

Узнайте, что нового!
Рекомендуем не пропускать наш ежемесячный дайджест )